VÝZVA ZA UKONČENÍ LŽÍ A UTRPENÍ KRAV V MLÉKÁRENSKÉM PRŮMYSLU
Mlékárenský průmysl se v reklamách a na obalech svých produktů často prezentuje jako přátelský ke zvířatům. Skutečnost chovu zvířat pro mléko je však diametrálně odlišná od záměrně nepravdivých reklam a líbivých etiket obalů.
Také patříte k lidem, kteří často vlivem klamavé reklamy nevědí, že pro získání mléka se kráva musí nejdříve stát matkou, ale její telátko jí je v den porodu nenávratně vzato, aby mléko mohli pak místo něj pít lidé?
Ano, tak smutná je bohužel skutečnost “vzniku” mléka. Krávy své potomky přitom prokazatelně milují a chrání stejně jako my, lidé. [1] A stejně jako nás lidské rodiče, i krávy velmi frustruje a trápí, když bezmocně přihlíží, jak jim jejich narozené mládě někdo nenávratně bere z jejich starostlivé mateřské péče. 358 000 krav v České republice ročně zažívá toto odloučení. [2]
Investigativní záběry pořízené na mléčných farmách napříč celou Českou republikou v horizontu dvou let přinášejí alarmující svědectví o skutečných životech krav a jejich telat, a přímo tak dokazují, jak oblíbené české mlékárny často záměrně lžou o zisku mléka.
Opakované bití, kopání, ubližování a zesměšňování krav a jejich telat v českých kravínech nejsou výjimkou, naopak bohužel běžnou rutinou zaměstnanců. Takové jednání vůči zvířatům český legislativní systém označuje jako týrání, a takové kauzy zneužívání zvířat v chovech jsou díky jejich průběžnému zveřejňování a rozhořčení veřejnosti stále častěji řešené.
Zvířata kvůli mléku však prokazatelně trpí i všemi ryze zákonnými praktikami, o kterých pochopitelně reklamy nemluví. Proč? Protože tváře krav při znásilňování člověkem pro oplodnění, při bolestivém dojení a selhání jejich vyčerpaného organismu jsou plné každodenní bolesti a frustrace. Stejně tak zoufalý je i nářek čerstvě narozeného telátka odebraného od jeho matky a neskutečně bolestivý zážitek u vypalování rohů bez anestezie. [3]
Řekněme dost dlouhodobému úmyslnému oklamávání lidí ze strany mlékárenského průmyslu!
TŘI ZÁKLADNÍ PILÍŘE VÝZVY:
1) Převzetí osobní zodpovědnosti
Připojením se k již celosvětovému a rychle sílícímu směru nahrazení neeticky získaných mléčných produktů za plnohodnotné a zdravé alternativy, máme reálnou možnost ukončit utrpení zvířat zneužívaných pro mléko.
2) Transformace mlékáren na čistě rostlinnou výrobu
Iniciativa za ukončení utrpení krav vyzývá a apeluje také na všechny české mlékárny. Změna je požadována na základě investigativních záběrů od jejich smluvních dodavatelů mléka. Po letech mlžení klamavými reklamami a obaly vyzýváme české mlékárny, aby převzaly plnou zodpovědnost za své produkty, a začaly tak z opravdové úcty ke zvířatům produkovat rostlinné varianty mléka a mléčných výrobků. Inspirací jim mohou být příklady mlékáren z dalších zemí, které transformovaly svou výrobu na čistě rostlinnou. [4]
3) Ukončení vládní podpory mlékárenského průmyslu
Výzva za ukončení utrpení krav neodmyslitelně vede z etických i environmentálních důvodů také k přijetí rychlých a trvalých změn všemi orgány a institucemi, které se podílejí na vzniku mléka a výrobě mléčných produktů v České republice.
Zásadně rozhodují o životech zvířat např. miliardovým financováním mlékárenského průmyslu z národních i evropských fondů, a to na základě neúplného a mnohdy i naopak klamavého informování lidí o tom, jak jsou peníze z jejich daní využívány v rozporu s etikou chování ke zvířatům. Přitom trendy jasně naznačují snižující se zájem lidí o mléko a mléčné produkty a naopak narůstající zájem o jejich etické alternativy. [5]
Vyzýváme Ministerstvo zemědělství ČR, Českou obchodní inspekci, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, Státní veterinární správu, Státní zemědělský intervenční fond, Potravinářskou komoru, Agrární komoru ČR, Českou asociaci výrobců mléka, Organizace pro výživu a zemědělství, Českomoravský svaz mlékárenský, Výzkumný ústav mlékárenský a Českou zemědělskou univerzitu, aby se zodpovědně postavili k této výzvě a ukončili tak neefektivní podporu dnes už stagnujícího českého mlékárenského průmyslu, založeného na utrpení zvířat a produkci potravin, které prokazatelně podporují klimatickou krizi. [6]
Výzva Za ukončení utrpení krav má díky vám možnost přinést takové reálné změny v životech zvířat, aby už žádné z nich nemuselo nikdy více trpět.
Připojte se k historicky nejzásadnější iniciativě za ukončení utrpení krav, postavené na intenzivně získaných nevyvratitelných investigativních záběrech a masivní informativní osvětové kampani ještě dnes.
ZDROJE:
[1] Kent, J. P. (2020). The cow–calf relationship: from maternal responsiveness to the maternal bond and the possibilities for fostering. Journal of Dairy Research, 87(S1), 101-107.
[2] https://www.akcr.cz/data_ak/23/k/M/Mleko_SVZ_2022.pdf
[3] Cwynar, P., Soroko, M., Kupczyński, R., Burek, A., & Pogoda-Sewerniak, K. (2018). Pain and Stress Reactions in Neurohormonal, Thermographic and Behavioural Studies in Calves. In VipIMAGE 2017: Proceedings of the VI ECCOMAS Thematic Conference on Computational Vision and Medical Image Processing Porto, Portugal, October 18-20, 2017 (pp. 722-731). Springer International Publishing.
[4] https://elmhurst1925.com/ https://www.miyokos.com/ https://magdaroslinna.pl/
[5] Su, W., Zhang, Y. Y., Li, S., & Sheng, J. (2023). Consumers’ Preferences and Attitudes towards Plant-Based Milk. Foods, 13(1), 2.
[6] Godde, C. M., Mason-D’Croz, D., Mayberry, D. E., Thornton, P. K., & Herrero, M. (2021). Impacts of climate change on the livestock food supply chain; a review of the evidence. Global food security, 28, 100488.